Doganieri Gjerman I Hap Çantën Shqiptarit, Tron Ditet Nga Ajo Që I Gjen Brenda (VIDEO)

Kujdes kontrolli është një emision mjaft i njohur në Gjermani dhe këtë herë stafi i emisionit ka qenë prezent gjatë kontrollit të një autobusi që vinte nga Maqedonia.

Ajo që atyre u intereson më shumë është fakti që mjaft produkte vijnë kontrabandë, si cigaret psh. Por në rastin e këtij autobusi nuk rezultoi kështu. Më tej ata i kanë kontrolluar bagazhin një shqiptari dhe janë befasuar nga ajo që kanë gjetur, saqë befasinë e tyre e shprehin dhe në emision. Shqiptari e kishte mbushur bagazhin plot me artikuj shtëpiake dhe më shumë e kishte mbushur me ajvar.

Adoleshentja Nuk Ikën Dot Në Mbrëmjen E Maturës, Më Pas 120 Meshkuj I Shkojnë Në Shtëpi Dhe…

Shumë nxënës presin me padu rim për mbrëmjen e maturës, pasi ajo shënon përfundimin e shkollës dhe fillimin e pushimeve verore.

Është një moment shumë emocionues që kërkon përgatitje: Duhet të gjeni një shoqërues, një fustan, lule dhe të organizoni të gjitha detajet e tjera. Shannon Purcifer është një nxënëse angleze, e cila mezi priste të merrte pjesë në këtë festë të madhe. Por, për fat të k.eq, vajza 16-vjeçare nuk arriti të shkojë pasi ra pre e bul.lizmit, që shka.tërroi ëndrrën e saj.

Për Shannon, festa e fundvitit ishte një fund i mirë për mbyl.ljen e një cikli shkollor; vitin e ardhshëm ajo më në fund do të shkonte në universitet dhe do të fillonte një rrugë të re në jetë. Vitet e kaluara kishin qenë shumë të vës.htira për të. Vajza vu.an nga sëm.undje të ndryshme, duke përfshirë: artrit reu.matoid, kolit ulc.erativ (infl.amacion kronik intestinal), etj.

Shannon zgjodhi edhe veshjen, por kur erdhi dita e madhe, ajo preferoi të qëndronte në shtëpi. Shokët e klasës e tal.lën kaq shumë për shk.ak të sëm.undjeve të saj, aq sa ajo vendosi se nuk donte të shkonte më në festë. Ky vendim bëri që Claire Carstens, nëna e Shannon, të shkruante zhgë.njimin e saj:

“Nëse Shannon do të kishte shkuar sonte, do të vishte këtë fustan të bukur. Falë ke.qtrajtimeve të ulëta, Shannon vendosi të mos vinte për të mos u përz.ier me atë ll.um që e bënte atë të ndihej kaq e tris.htuar. Për një vajzë që i është dashur të përb.allet me shumë vës.htirësi në jetë … kolit ulce.rative dhe artrit reu.matoid, ajo është një grua e re me një mendje shumë të fo.rte, madje sot edhe më e fo.rtë. Unë të dua bijë!”

Nëna e Shannonit u lexua nga shumë njerëz dhe së shpejti filluan të mbështesin vajzën miqtë, të njohurit dhe madje edhe të huajt. Ideja ishte të organizohej një festë speciale për Shannon, ku miqtë dhe të njohurit të mund të festonin me të. “Kjo është për t’i dem.onstruar të gjithë këtyre njerëzve të keq.inj që nuk mund të fitojnë dhe gjithashtu për t’i provuar të gjitha vik.timave të nga.cmimi se ka një dritë në fund të tunelit”, thotë nëna e Shannon.

Festa private e fundvitit e Shannon u zhvillua në Kolegjin Shën Vincent dhe ishte një sukses i madh. Në fillim, 120 motoçiklistë nga një klub në zonë, Gosport Scooter Club, u paraqitën në shtëpinë e Shannon. Ata donin t’i tregonin të gjithë mbështetjen e tyre duke e shoqëruar atë në festë. Më pas, më shumë se 100 vetë morën pjesë në festë, duke përfshirë miqtë dhe të huajt. Së bashku, ata organizuan një festë elegante dhe shumë muzikë. Ishte një mbrëmje e paharruar.

Ngacmimi mund të na pr.ekë të gjithëve, për fat të k.eq, Shannon nuk është e vetmja që e ka përj.etuar atë në lëkurën e saj. Por kjo histori na tregon se e mira gjithmonë mbizotëron dhe se edhe nga.cmuesit e tal.lësit mund të hum.basin.

Dyshonte Se Gruaja E Tradhtonte, Burri Kthehet Nga Greqia Dhe I Bënë….

Një ngjarje aspak e zakontë i ka ndodhur një gruaje në qytetin e Elbasani, e cila është detyruar të shkojë në polici dhe të kallëzojë bashkëshortin.Ajo ka treguar se i shoqi, pasi është kthyer nga emigrimi në Greqi, ka ngritur dyshime që gruaja e tradhtonte. Ismete Boja thotë se të dy jetonin në Greqi prej kohësh, por kur janë kthyer në Shqipëri, bashkëshorti ka shpërthyer në akuza ndaj gruas.

Pas sherreve, ai është larguar me makinën e familjes nga shtëpia dhe nuk është kthyer më. Gruaja bën me dije se në automjet ndodheshin dokumentet e saj personale, por ai e ka mohuar këtë fakt dhe ka humbur kontaktet me të shoqen.Ismetja ka komunikuar me të afërmit e bashkëshortit ndërsa ata e kanë informuar se burri ka marrë plaçkat e tij dhe nuk është bërë më i gjallë.
“Dua të më kthejë dokumentet dhe më pas do kërkoj divorcin. Nuk shtyhet më kështu”, – është shprehur gruaja.

A Është I Rrezikshëm Uji I Detit Dhe I Pishinave Gjatë Pandemisë Së Koronavirusit?

Vera është këtu, të paktën zyrtarisht po! Ditët janë më të gjata, qielli më blu dhe i pastër, rrezet e diellit shkëlqejnë gjatë gjithë ditës, temperaturat e larta – gjithçka nga këto të drejton në plazh, pranë detit

Në një kohë kur të gjithë ëndërrojnë për të marrë ca ditë pushim diku me detin pranë, rërën dhe diellin e nxehtë, ka ende një pyetje të madhe që ka mbetur në mendjen e njerëzve: është i sigurt uji i detit apo edhe i pishinës gjatë pandemisë së coronavirusit? Ekspertët e shëndetit kudo në botë thonë se “po, uji i detit apo edhe ai i pishinave është i sigurt dhe përmes tyre nuk ka mundësi të infektohesh me coronavirus. Natyrisht, sa kohë secili prej nesh respekton rregullat e distancimit shoqëror brenda dhe jashtë ujit”.

Sipas Qendrave të SHBA-ve për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, nuk ka asnjë provë që virusi që shkakton koronavirusin mund të përhapet nga personi në person në ujin e pishinave, në ujërat termale, dete, oqeane apo liqene. Dezinfektuesit e pishinës si klori, ndikojnë në zhdukjen e virusit, duke siguruar një shtresë tjetër mbrojtjeje. Por turmat ende paraqesin rrezik.

Kjo është arsyeja pse autoritetet shëndetësore që po miratojnë rihapjen e pishinave dhe plazheve po krijojnë rregulla të përkohshme që kufizojnë kapacitetin, por kërkojnë edhe mbajtjen e maskave. Autoritetet shëndetësore thonë se njerëzit që shkojnë në plazh ose pishinë këtë verë duhet të ndjekin të njëjtat këshilla për këdo në publik:

▪ Qëndroni të paktën 1.5 – 2 metra larg nga njerëzit me të cilët nuk shoqëroheni. ▪ Mbani maskë në fytyrë. ▪ Lani duart shpesh dhe rrini në shtëpi nëse nuk ndiheni mirë.

Gruaja Zbulon Pas 22 Vitesh Mesazhin E Fshehur Në Muret E Shtëpisë

22 vite i fshehur në muret e shtëpisë, por askush nuk e dinte. Më në fund, një grua ka zbuluar një mesazh që fshihej që prej 1997-s në muret e shtëpisë së saj. Mesazhi u zbulua teksa ajo po hiqte letrën e murit për ta rinovuar.

“Nëse do të keni nevojë për letër muri për këtë dhomë, duhet të dini që nevojiten 8 copë. Unë bleva vetëm gjashtë copë për 17 Dollarë (5 Dhjetor 1997( diçka që nuk më mjaftoi dhe më zemëroi shumë”, shkruhej në letër. Shënimi ishte nënshkruar nga Jon, pronari i mëparshëm i banesës. Ky mesazh u ka pëlqyer njerëzve, të cilët pasi kjo ngjarje u bë virale në internet komentuan me nota pozitive.

“Nëse Shihni Një Fëmijë Të Lënë Mbi Rrugë, Menjëherë Bllokoni Dyert E Makinës Dhe Ikni Me Vrap Shpejt”. Paralajmërimi Vjen…

Bota në të cilën jetojmë sot është një mënyrë e përparimit, e shpikjeve të reja, është një botë e përparuar.Smartphone me funksione gjithnjë e më të pabesueshme, tableta, objekte teknologjike që e bëjnë jetën tonë më të lehtë, duke e bërë më të rehatshme.Ne jetojmë në një vend ku mund të qëndrosh në kontakt me një person që jeton në anën tjetër të botës, duke qenë në gjendje ta shohësh fytyrën e tij çdo ditë, falë telefonatave, dhe shumë aplikacione të tjera.

Por fatk eqësisht, këto risi nuk janë vetëm të mira … ka nga ata që i shfrytëzojnë ato për të kryer mi zori.Kri minelët për shembull, çdo ditë studiojnë metoda të reja për të lën duar vik timat e tyre dhe për fat të keq inc identet e pakëndshme ndodhin çdo ditë.Ky është një episod që ka ndodhur në Spanjë dhe që po përhapet gjithnjë e më shumë. Një episod që të gjithë duhet të jenë të vetëdijshëm për ruajtjen e vetes.

Një mbrëmje një grua po kthehej nga puna, kur pa një fëmijë në rrugë, të bra ktisur në rrugë.Ajo iu afrua për të kuptuar se çfarë po ndodhte dhe ku ishin prindërit e tij, por kur e dëgjoi të q ante dhe pa se askush nuk ishte rreth tij, ajo zbriti nga makina për ta ndihmuar.Por kur arriti mjaft afër, ajo e kuptoi se ishte një kukull me rrobat e një të porsalinduri.

Për fat të mirë ajo e kapi trukun në kohë dhe vrapoi në makinë, duke u mb yllur brenda saj.Në të njëjtën kohë, tre burra kishin dalë nga askundi, por gruaja arriti të përshpejtojë dhe të largohej larg.Sapo ajo arriti në një vend të sigurt, gruaja ala rmoi policinë.Agjentët shkuan në vendngjarje dhe e gjetën kukullën, por asnjë gjurmë të tre burrave. Pas disa hetimeve, ata arritën të gjurmojnë tre adoleshentë, 12, 14 dhe 17 vjeç.

Ata ishin persona që vid hnin makina.Me siguri qëllimi i tyre ishte të vid hnin gruan, por këto gjëra nuk duhet të ndodhin, kushdo do të ndalonte për të ndihmuar një fëmijë të bra ktisur dhe, për fat të keq, ka pasur raste të tjera të ngjashme, në pjesë të tjera të botës.Ndaj është e drejtë që secili prej nesh të jetë i vetëdijshëm. Këtë herë çdo gjë shkoi mirë, por gjërat mund të ishin ndryshe!Në këtë rast duhet të paralajmëroni sa më shumë njerëz të jetë e mundur, bota e internetit ka forcë të madhe!

Pema Që Po I Çmend Të Gjithë Në Shqipëri, Askush S’ja Gjen…

Dy foto të publikuara nga faqja “Gramshi tek ju” me mbishkrimin “Kush më thotë çfarë fruti është”, ka hasur në një varg reagimesh në rrjetin social Facebook. Bëhet fjalë për një pemë e cila është fotografuar në fshatin Plepas të Njësisë Administrative Tunjë.

Autori ka dashur të saktësojë llojin e frutit dhe në profilin e tij kanë vërshuar qindra komente. Qytetarët kanë mendime të ndryshme. Disa shprehen se ajo është një kumbull e egër, të tjerë shkruajnë se ajo është një kulumri. Por ka edhe nga ata që sjellin emra se si quhet kjo pemë në vende të ndryshme të botës.

E Tha Direkt/ Alketa Vejsiu Flet Per Raportet Me Vjehrren, Une E Kam Ne Dore Lumturine E…!!

Alketa Vejsiu ishte e ftuar dje në “Mos i fol shoferit” ku si rrallëherë ajo ka folur edhe për jetën private, marrëd hënien me bashkëshortin, me vjehrrën, detaje për të cilat deri më sot ka qenë e rezervuar.Për bashkëshortin, Alketa tregoi se është dashuruar me të nga sytë e tij blu duke u shprehur se ka marrë djalin më king të Vlorës.Ndërsa marrëdhënien me vjehrrën, moderatorja e quajti të mrekullueshme duke u shprehur se vajzat e zgjuara duhet ta konsiderojnë vjehrrën si njeriun që i ka lindur djalin që dashurojnë.

“I kam të mrekullueshme marr ëdh ëniet me vjehrrën. Unë mendoj që çdo vajzë e mençur duhet patjetër vjehrrën ta konsideroj si njeriun dhe gruan e mrekullueshme që i ka lindur djalin që dashuron.Kur vjehrra të qëllon e mirë dhe të konsideron si vajzën e shtëpisë sepse ti ke vërtet në dorë lumturinë e djalit, atëherë ky është fat. Unë këtë fat e kam”, u shpreh Alketa.

Nga Kjo Datë Mërgimtarët Mund Të Vijnë Në Vend

Diaspora e kishte të paqartë nëse mund të vinin në Kosovë, Maqedoni, Luginë dhe treva tjera pa ju dalë probleme, pasi shumica nga ta kanë pasaporta kosovare, për të cilat nuk është e mundur akoma futja në vendet e BE-se.

Mirëpo, po raportohet se nga 1 korriku kjo pengesë do të hiqet, pasi vendet e BE-së pritet t’i hapin kuftijë me vendet e Ballkanit dhe do të krijohet mundësia e kthimit në vendet ku ata punojnë pa asnjë pengesë. Kjo do të mundësohet pasi Komisioni i BE-së ka rekomanduar heqjen e kufizimeve të udhëtimit për vendet e BE për shtetasit e Shqipërisë, Kosovës, Serbisë, Bosnje-Hercegovinës, Malit të Zi, Maqedonisë Veriore nga 1 korriku “pasi situata e tyre epidemiologjike është e ngjashme ose më e mirë sesa në BE”.

Vendimi është marrë ditën e djeshme dhe parashihet që hapja të bëhet në disa etapa, varësisht nga situata epidemiologjike. “Komisioni rekomandon që anëtarët e zonës Shengen dhe vendet e lidhura të heqin kontrollet e brendshme të kufijve deri më 15 qershor 2020 dhe të zgjasin kufizimet e përkohshme për udhëtimet në BE që nuk janë të nevojshme deri më 30 qershor, dhe të përgatisin një kornizë për hapjen graduale pas kësaj”, thotë njoftimi i Komisionit.

Ndryshe, kufijtë e BE-së u mbyllën për qytetarët e vendeve jashtë saj që nga shfaqja e krizës me pandeminë, nga nisja e të cilës u bën mbi 3 muaj.

Prindërit Puthin Për Herë Të Fundit Vajzën E Tyre, 30 Minuta Më Vonë Ndodh Mrekullia…!!

Nëse besoni në mrekulli, historia e bebës Bella nga Anglia është padyshim një shembull i bukur.Në vetëm 14 muajsh Bella u bë shumë e sëmurë dhe pas një numri testesh u vendos në një ventilator dhe mjekët i thanë familjes ti thoshin lamtumirë vajzës së tyre të çmuar. Por, pikërisht kur ata mendonin se e gjithë shpresa ishte e humbur, Bella bëri diçka të mahnitshme.Lee dhe Francesca Moore-Williams ishin një çift i lumtur dhe pasi Francesca lindi fëmijën e dytë Bella, ata mendonin se familja e tyre ishte e plotë.

Por, sa mbushi 14 muaj, Bella filloi të humbiste me shumicë flokët e saj. Mjekët dyshonin për astmë dhe iu dha një inhalator. Tre muaj më vonë Bella mori një kthesë për keq, ndërsa ishin në një pushim familjar në Spanjë.Ata u detyruan të ktheheshin në Mbretërinë e Bashkuar për të marrë përgjigje.Gjendja kritikeMjekët i thanë familjes Bella se kishte sëmundje mitokondriale që vret qelizat në trupin tënd dhe çon në dështimin e organeve. Është progresive dhe nuk ka shërim. Gjendja e Bella ishte aq e rëndësishme saqë ajo ishte vendosur në një ventilator.

Çifti u tha se spitali kishte një rast të ngjashëm vite më parë ku fëmija kishte mangësi Biotinidase dhe se ata do të fillonin injektimin e saj me Biotin që është Vitamina H. Ajo prek vetëm një në çdo 60,000 lindje.Ata e mbajtën pastaj Bellan jashtë ventilatorit, por ajo nuk mund të marrë frymë për vete dhe më 21 korrik familjes ju tha të përshendetet me vajzën e tyre të çmuar për herën e tyre të fundit.

E gjithë familja u mblodh në spital. Por vetëm 30 minuta më vonë ndodhi e paimagjinueshme.“Unë mund të ndjeja dora e saj duke rënë, por pastaj ajo filloi të kapte gishtin tim. Ajo filloi të lëvizë më vete”, tha babai Lee Moore-Williams për The Telegraph.Mrekullia në spital-Bella papritmas filloi të lëvizë dhe të bërtasë, mjekët u thanë se nivelet e oksigjenit po ktheheshin në normale. Prindërit ishin të shokuar.“Mjekët ndryshuan mënyrën e tyre të të menduarit dhe ata shkuan të gjithë për ta shpëtuar atë.

Në ato 20 minuta u ula dhe kuptova se ajo nuk ishte e gatshme të përshendetej “, shtoi babai Lee.Sot, Bella është një vajzë e lumtur e shëndetshme, gjendja e të cilës mund të menaxhohet me pilula që ajo duhet ti marrë ato çdo ditë.